Rezultate pentru eticheta "meci fc farul"

Adi Petre a fost omul decisiv pentru Hagi în victoria contra Mioveniului. Introdus în repriza a doua, atacantul a transformat cu precizie două lovituri de pedeapsă și a înclinat balanța în favoarea Farului, care are maximul de puncte în Superligă.

Gheorghe Hagi a început deja pregătirea viitorului sezon în Liga Întâi. Chiar dacă mai are trei etape de disputat din actuala stagiune, Farul a profitat de criza prin care trece Academica Clinceni și a oficializat deja primele achiziții. „Marinarii“ au transferat a doi fundași, unul belgian și altul francez, care și-au reziliat recent cu formația ilfoveană.

Farul Constanța a câștigat prima „finală“ în drumul către calificarea în play-off-ul Ligii Întâi la fotbal. „Marinarii“ s-au impus aseară cu scorul de 3-2 în fața celor de la FC U Craiova 1948 și și-au consolidat locul șase în clasament. Aflat la primul meci în tricoul Farului, Omoh a fost omul meciului, reușind să își treacă în cont o dublă chiar în prima repriză a partidei.

După aproape două săptămâni de pauză provocată de meciurile echipelor naționale, Farul Constanta revine în acest weekend la confruntările din Liga Întâi. Formația de pe litoral joacă sâmbătă după amiază „acasă“ în prima etapă a returului contra celor de la UTA Arad. Înaintea acestui meci ambele formații au câte 24 de puncte și se află la limita locurilor de play-off care asigură prezența în play-off.

FC Farul este pe val la primul an de la revenirea pe prima scenă fotbalistică a României. După opt etape disputate din actuala ediție de campionat „marinarii“ domină topurile Ligii Întâi, fiind pe locul patru în clasamentul general, cu cea mai bună devensivă, dar și cel mai în formă marcator.

„Marinarii“ lui Gheorghe Hagi n-au deloc timp pentru a savura victoria în fața lui Sepsi și parcursul bun de până acum. Vineri seară dau cel mai greu test din acest început de sezon. Întâlnesc în Ardeal campioana României, CFR Cluj, singura formație cu maximum de puncte din campionat.

FC Farul a ratat șansa de a urca pe locurile de play-off în Liga a doua. Constănțenii au fost învinși pe teren propriu de Csikszereda Miercurea Ciuc cu scorul de 2-0 și au coborât pe poziția a zecea a clasamentului după 13 meciuri jucate. La finalul partidei, Ianis Zicu a pus înfrângerea pe faptul că echipa sa nu s-a putut antrena din cauza cazurilor de Covid-19 apărute la echipă.

Vești proaste pentru FC Farul. „Marinarii“ vor intra în vacanța de iarnă cu o întârziere de zece zile față de restul echipelor din Liga a doua. Și asta după ce Federația Română de Fotbal a programat ultimul meci al constănțenilor la mijlocul lunii decembrie.